top of page
Background new.jpg
Background beige.jpg

Koja je tvoja sledeća avantura?

Logo novi.jpg
atomijum.jpg

Since li sanjaš o svom sledećem putovanju? Imaš li pitanja ili se osećaš izgubljeno i ne znaš kuda bi pre?

E, onda si došla/o na pravo mesto. Nudim ideje, inspire i praktične savete kako da svoje sledeće putovanje pretvoriš u stvarnost.

pis čokolada.jpg

U Briselu je sedište Evropske komisije, Savet Evropske unije a glavno jezgro grada čini „samo“ 145.000 stanovnika, međutim sa širim centru ima ih i milion. Brisel je zgodan i za nabijanje kondicije jer poput Beograda recimo mnoge ulice sa sobom nose uspone i padove. Ipak, većinu ulica vredi videti jer su pravi mali dragulji grada.

Inače, u Briselu 60 odsto stanovništva priča holandskim (flamanskim) jezikom, a preostalih 40 odsto francuskim. Engleski znaju meštani ali ne onoliko koliko sam se nadao. Aerodrom je udaljen od grada samo 11 kilometara, a do Brisela možeš i iz obližnjeg Ajndhovena preko low cost kompanije sa Balkana za zaista jeftinu cenu karte. Iz Ajndhovena se do Brisela preko Antverpena dolazi za maksimum dva sata.

katedrala.jpg

Građani Brisela ponosni su na činjenicu da u svojoj pivskoj ponudi imaju na tacni više od 2.000 vrsta popularnog pića za tebe. Prvi su izmislili i pomfrit (a ne Francuzi kako su to svetu preneli Amerikanci posle Prvog svetskog rata), dok su majstori i za čokoladu i vafle.

Glavne atrakcije su pored Grote markta statua Manekena Pisa (legenda kaže da je mališan svojevremeno spasao grad od bombe tako što je urinirao na upaljeni fitilj), katedrala Svetog Mihajla (gotovo identična kao Notrdam), Atomijum, Park Mini-Evropa, kao i Palata Pravde.

SKRIVENI SVET BRISELA

odri.jpg

Kuća i park Odri Hepbern

Holivudska diva Odri Hepbern rođena je u maju 1929.godine u četvrti Iksel u Briselu. Njena majka bila je iz holandske aristokratske porodice, dok joj je otac Britanac bio bankar. Detinjstvo je provela u Briselu a onda se seli sa majkom u Holandiju.

Građani Brisela nisu zaboravili zvezdu filmova „Praznik u Rimu“ i „Doručak kod Tifanija“, naprotiv. Na ulazu u zgradu ulice Kejenveld 48 stoji tabla s natpisom da je ona tu rođena, dok je obližnji park 2022.godine poneo njeno ime. Na ulazu u park stoji bronzana bista s njenim likom.

Devojčica i pas

ženeke.jpg

Statua dečaka Manekena Pisa apsolutni je simbol Brisela i ima ga u svim oblicima, čak i u čokoladi, a o suvenirima da ne pričam. Međutim, da li si znao/la da u Briselu postoje i statue njegove sestre Ženeke i psa?

Ženeke pis je postavljena nedaleko od brata i nije vodičima na mapi obilaska sa turistima, baš kao što je i pas „običan mali spomenik“. Ipak, ove statue mnogi vole da otkriju gde se nalaze jer samo tako zatvaraju porodični krug mališana i psa koji su svojevremeno svojom hrabrošću obeležili Prvi svetski rat u Briselu.

Dagnje sa pomfritom

dagnje.jpg

Ne možeš doći u Brisel a da makar ne kupiš fišek sa pomfritom i nekim od sosova. Međutim Brisel ti nudi i mnoge druge kombinacije sa pomfritom od kojih se najviše izdvajaju dagnje sa krompirom.

Popularni „moules frites“ služe se u skoro svakom restoranu, pa tako nećeš imati problem da ih nađeš. Tajna ukusa je u tome što se prvo pojedu dagnje a onda se pomfrit umače u sos od belog vina.

Ako nisi za dagnje, možeš probati i „stoemp“ odnosno pire krompir sa začinima i šargarepom, ponekad i sa spanaćem i keljom. Ukoliko ti ni to nije previše primamljivo, sa belgijskom kobasicom koja se pravi sa mlekom - nećeš pogrešiti.

Metro iz snova

metro.jpg

Mogu slobodno da kažem, budući da sam video skoro sve najveće metro stanice Evrope, da su one iz Brisela jedine rame uz rame sa sjajnim ambijentom stanica iz Štokholma.

Metro stanice u Briselu imaju svoje priče, svoju prošlost, sadašnjost i budućnost. Svaka metro stanica nosi neku malu lokalnu legendu, a na tebi je da se ili zainteresuješ ili ne za njih. Meni se najviše dopala, pored najpoznatijem Panehis, stanica Hejsel kod stadiona. Začudo, oslikani murali nemaju toliko veze sa fudbalom, na sreću još manje sa tragedijom kada je na jednoj utakmici krajem 20. veka život izgubilo mnogo ljudi.

Delirijum kafe

pivo.jpg

Bilo da voliš pivo ili ne, moje je mišljenje da u obilazak Brisela moraš da uvrstiš i posetu Delirijum kafeu koji se nalazi u centru grada, blizu statue Manekena Pisa.

Delirijum kafe nalazi se u Ginisovoj knjizi rekorda jer je 2004. godine u ponudi za goste imao isto toliko različitih vrsta piva. Odlika konobara u ovom kafeu je da se kod mušterija raspitaju kakve ukuse vole, pa im po tome preporučuju vrstu piva. Tako možeš da probaš piva od kokosa, đumbira, mleka, pa čak i čili papričica.

Provod je zagarantovan, samo oprez sa nekim vrstama piva koje su veoma jake.

ANTVERPEN

IMG_4060.jpg

Možda je Brisel glavni grad, a Briž mesto iz bajke u koju Belgijanci veruju, ali Antverpen je po svemu ostalom centar ove države.

Antverpen ima poseban šmek. Onaj koji ćeš uočiti čim se izgubiš u jednoj od mnogobrojnih ulica starog grada. Svaka je priča za sebe, a sam stari grad ni za dva dana ne može kompletno da se upozna i doživi koliko je šarmantan i put instagramskih ćoškova.

Antverpen je druga najveća luka Evrope i prestonica dijamanata. Prava prestonica, jer u gradu postoji gotovo 400 juvelirnica! Grad je bio i ostao značajan i za evropsku berzu jer je svojevremeno, pre 3-4 veka bio stecište bogatih bankara.

Do Antverpena možeš jako brzo doći što iz Brisela (razdaljina je 40 kilometara) što iz komšijskog Ajndhovena u Holandiji (na 15 km je od granice).

Prvo što će ti, osim fenomenalno uređenog starog grada upasti u oči u Antverpenu je železnička stanica koju ćeš videti čak i ako nisi vozom u gradu. Zvanično je jedna od 10 najlepših na svetu, a njena unutrašnjost je poput muzeja.

Uz železničku stanicu se nalazi Dijamantska četvrt zbog koje ćeš poželeti da si makar malo u boljoj finansijskoj situaciji u životu, pa da možeš u njoj da kupiš šta god da poželiš.

Uz Dijamantsku četvrt spaja se gotovo prirodno glavna pešačka zona Meir. Jedna od sporednih ulica Meira vodi te do kuće Petera Paula Rubensa, atrakcije grada. U Antverpenu je Rubens živeo i podučavao druge mlade slikare tehnikama crtanja.

Na 2-3 minuta od Rubensove kuće nalazi se Toranj katedrale Naše Gospe, verovatno najvidljivije zdanje Antverpena dok još nisi na ulasku u grad. Uz Toranj je i spomenik Našim graditeljima. Na par koraka od Tornja, nalazi se Grote markt, glavni trg sa čuvenom Brabo fontanom.

Ona je povezana sa imenom grada. Bio jednom jedan zli džin Antigon koji je tražio od čamdžija da mu plate putarinu za plovidbu rekom. Onaj ko to nije želeo da učini, ostajao bi bez ruke! A onda se pojavio mladi Silvijus Brabo koji je džinu u ime svih žrtava odsekao ruku.

Tako je i grad dobio ime – “hand werpen” na belgijskom znači “odseći ruku”.

Ukoliko produžiš dalje od Brabo fontane, izaći ćeš na reku i mali luna-park pored kojeg je dvorac Hed Stin, još jedan od simbola grada.

A sad da vidimo koji su to skriveni ćoškovi Antverpena koje nećeš videti golim okom.

SKRIVENI SVET ANTVERPENA

Štamparija od 400 leta

Blizu centralne ulice nalazi se stara kuća koja je vremenom pretvorena u mali muzej. To je zapravo radionica izdavačke kuće Plantin-Moretus, jedne od najvećih štamparija Evrope.

Kuća je više od kuće. Jedna od soba ima hrastove zidove, druga zidove s pozlaćenom kožom, treća portrete imućne porodice koja je nekada bila njen vlasnik…u sobama su drvene prese, stare knjige i mnogo toga sačuvanog iz vremena kada je ono što se u njoj proizvede i odštampa vredelo kao suvo zlato.

Pomfrit od zlata

IMG_3862.jpg

Ne možeš boraviti u Antverpenu a ne probati njihov specijalitet – pomfrit sa senfom. Belgijanci najviše jedu pomfrit u celoj Evropi, valjda zato što su ga i izmislili.

Najpoznatije mesto u gradu za pomfrit je Frites Atelier u 32 Korte Gasthuisstraat. Često su svi stolovi zauzeti, ali probaj da pronađeš mesto.

Frites Atelier lanac pokrenuo je glavni šef Michelina Serđo Herman. On je prvi lansirao kombinaciju pomfrita sa belgijskim paprikašom i crvenim vinom. Zvuči čudno? U pravu si, ali je da poližeš prste i tražiš još! Možda ga zato stanovnici nazivaju “pomfritom od zlata”.

Gradski park

Iako se nalazi na ruti od obale reke Šelde do železničke stanice i nije mali prostor, neverovatno je koliko mnogo ljudi ne naiđe na ovaj park.

On je prostran i krije prelepo jezerce sa patkicama, a oko njih i po kojim zecom ili vevericom. Savršeni mir daje contrast gradskoj vrevi na samo 2-3 minuta od parka, pa mnogi žitelji a i turisti, naročito leti, beže u park na potpuni reset.

Elf de Gebod

antverp.jpg

Kratko i jasno – 11. Božja zapovest. Omiljeni nepoznati kafić u Antverpenu i dalje je skriveni svet broj jedan, što zbog enterijera, što zbog fantastičnog domaćeg piva.

Slogan koji će te sačekati na ulazu je ta famozna 11.zapovest a koja navodno kaže: “Popi pivo i svaki dan uživaj u životu”.

Enterijer je jezivo privlačan, budući da su oko stolova poređane statue nekih svetaca ili zaštitnika grada. Elf de Gebod se nalazi na adresi Torfbrug 10.

Beveren

Na samo 15 minuta vozom od Antverpena, nalazi se grad Beveren sa 45.000 stanovnika. Belgijanci ga vole jer je relativno dobro sačuvan, pa u njemu možeš da vidiš dva fantastična dvorca, nekoliko lepih crkava, glavni trg sa moćnom pijacom vikendom i naravno mnoštvo prodavnica u centru sa handmade robom.

Tu je i sjajna biciklistička staza koja Beveren povezuje sa Antverpenom, tako da je poludnevni ili dnevni izlet do njega iz Antverpena nešto što će ti sigurno ulepšati ukupni utisak.

bottom of page