5 NAČINA KAKO DA IZBEGNEŠ KRAĐU NA ODMORU
Mnogi od nas su prilikom pripreme i pakovanja za put od bliskih osoba čuli priče da baš tamo gde idemo mogu meštani da nas opljačkaju.
Bilo da idemo u sopstvenoj organizaciji ili sa turističkom agencijom, uvek će nam neko ispričati “iz pouzdanih izvora” koliko turiste napadaju u Barseloni, Rimu ili u letovalištima u Bugarskoj ili Grčkoj.
Gde god da ideš, šta god da imaš kod sebe, valja se zaštititi od mogućih incidenata.
Postoji pet caka koje će ti svaki iskusniji putnik savetovati da primeniš ako želiš da svoje dragocenosti sačuvaš na odmoru.
Keš
Nikada dok šetaš ili ideš na plažu nemoj da nosiš previše novca u gotovini. Ponesi onoliko koliko ti je potrebno da imaš za osnovne potrepštine i to je to. Ostatak novca čuvaj u sefu sobe.
Samo ono veče kad planiraš ozbiljniju kupovinu ponesi više novca, ali i tada ga rasporedi na nekoliko mesta kod sebe. Deo stavi u džep, deo u tašnu/torbu, deo čak i u čarapu, zašto da ne? Mnogi su tako sačuvali novac kada su ih lokalni kriminalci uveče napadali.
Kuća
Sve što ti od nakita i novca nije potrebno za put radije ostavi kući. Može ti se, da ne čuje zlo, dogoditi da te neko napadne i opljačka pa da ostaneš bez dragog lančića ili narukvice koje si mogao/la da ostaviš kod kuće.
Nije svaka destinacija dobra da tamo nosiš najatraktivniji nakit da bi se on posle video i na Instagramu.
Kaiš
Iznenadićeš se kad čuješ da postoji značajan broj putnika koji deo novca stavlja unutar posebno izrađenog džepa u kaišu.
To naravno, ne smeš da uradiš na aerodromu jer ako ti pronađu novac u kaišu, imaćeš velike probleme izazivajući sumnju kod službenika.
Novac u kaišu nosi se na ulici prilikom daljih putovanja gde ne poznaješ običaje lokalnog stanovništva i gde ne postoji ista kultura kao u Evropi. Konkretno, tamo gde na ulici na svakom ćošku osećaš pomalo neprijatne poglede stanovništva koje te skenira.
Garderoba
Sitni džeparoši, bilo da su u manjem ili većem gradu konstantno posmatraju i prate potencijalne žrtve.
Prvo što će im uvek upasti u oči je tvoja garderoba i obuća. Ako na sebi imaš nešto jako, upadljivo, pa još i firmirano, postaćeš meta. Još ako primete da imaš i vrednu narukvicu, pazi se.
Primećen/a si sigurno, samo je pitanje da li ćeš to veče biti meta napada ili će te spasiti neka objektivna okolnost poput osvetljene ulice ili policije u blizini.
Nikad na odmoru ne nosi previše upadljivu ili nadmenu obuću (ima i toga), ako se radi o manjim sredinama, jer na taj način šalješ džeparošu signal da si “pun/a para”.
Društvo
Koliko god da voliš da se ponekad osamiš ili čak solo otputuješ na odmor, razmisli koliko je to pametno ako je reč o nekoj atraktivnijoj destinaciji.
Ukoliko nemaš društvo na ulici, pa još i ako je veče – idealan si plen. Kada si u društvu, još ako je u njemu i neki fizički snažniji muškarac, niko te neće dirati.