8 NAJČEŠĆIH PREVARA NA ODMORU I KAKO IH IZBEĆI
Putovanja su za svakog od nas nešto čemu se jako radujemo i u susret njima, pozitivnom energijom trudimo se da ne mislimo na loše stvari koje mogu da nam se na njima dogode.
Međutim, prevare koje doživimo ili još gore, pljačkanja na putu su nešto što se događa ali i što možemo da svedemo na minimum, pa čak i na puki statistički podatak ako smo dovoljno obazrivi i mudri.
Prevare su uobičajene u zemljama u kojima boravimo prvi put, na lokacijama za koje verujemo da su bezbedne. Pre navođenja najčešćih prevara koje možeš da doživiš, odnosno situacija u kojima postaješ laka meta za prevarante, treba naglasiti da mnoge od njih možeš da izbegneš na jednostavan način:
Uvek se informiši i traži “crno na belo” račun, odnosno tačnu cenu nečega pre nego što to kupuješ.
Bilo da se radi o suveniru u prodavnici, kupovini izleta na ulici ili plaćanja ručka u restoranu. Na taj način znaćeš brzo s čim se suočavaš i ako ti predmet kupovine više nije pristupačan – jednostavno ćeš se povući.
OVO SU 8 NAJČEŠĆIH PREVARA NA ODMORU
“Namazani” konobari
Iskusni konobari posle nekoliko sekundi znaju da li mogu da te navuku na neko dodatno jelo ili piće za koje ni ne znaš koliko košta. Preporuči ti recimo sjajno lokalno vino koje ti prihvatiš, a onda kad ti donese račun, samo što se ne onesvestiš – to vino ispada da je skuplje od celog ručka!
Savet: Pre nego što prihvatiš preporuku u restoranu obavezno pitaš konobara koliko će te to zadovoljstvo dodatno koštati.
"Nikad povoljnija" tura
Na novoj si lokaciji i na ulici te lokalac namami na izlet koji ne samo da ti zvuči zanimljivo već mu je i cena fenomenalna. Još ti na to dobaci da u startu ništa ne moraš da platiš već kad se sve završi. Kakva prevara! Na kraju izleta cena uopšte nije početna, već su na nju dodati piće, hrana i bakšiši za vodiče (što ti ništa nije predočeno na početku), pa je sve tri puta skuplje.
Savet: Nikad ne prihvataj ponude za izlete na ulici, već se prethodno dobro informiši u mestu gde odsedaš kakva je agencija u pitanju. Još bolje – plati za izlete na sajtovima poput TripAdvisor ili Viator. Na njima su šanse za prevaru svedene na minimum. Ako i prihvatiš na ulici poziv za izlet, odmah se dogovori za krajnju cenu ili ne kreći uopšte na turu.
Majke sa bebama
Ovakav tip prevara najčešći je u Barseloni i Rimu. Bilo da si sam/a ili u društvu, prilazi ti majka sa bebom u naručju i uspaničeno te pita za neku adresu koju drži zapisanu na ceduljici. Dok je ti gledaš i pokušavaš da pomogneš, iza leđa ti prilazi njen saučesnik i uzima ti novčanik ili telefon iz džepa.
Savet: Ne ulazi ni u kakve priče sa nepoznatima na ulicama (ako vidiš da nisu takođe turisti), naročito onim koje su krcate ljudima. Tu su zapravo najveće šanse da budeš opljačkan/a. S tim u vezi, uvek drži novac, dokumenta i telefon u unutrašnjem džepu. Novac čak možeš da držiš na nekoliko pozicija, čak i u čarapi. Tako te niko “do kraja” neće opljačkati, ako do toga nažalost već dođe.
"Ostavi stvari meni"
Ispred nekih hotela (naročito onih neuglednijih) postoje lokalni prevaranti koji vrebaju turiste predstavljajući se kao njegovi radnici. Dok uzbuđeno i umorno prilaziš hotelu, ni ne razmišljaš o tome da ako nekom od prevaranata ostaviš stvari da ti pričuvaju dok se čekiraš i uzmeš ključ možeš ostati bez kofera.
Savet: Nikad se ne odvajaj od svojih stvari gde god da si na ulici, isto važi i ako si u društvu porodice sa malom decom. Prevaranti su tad jednako opasni jer znaju da nećeš pojuriti za njima i ostaviti dete samo na ulici.
Lažni taksi
Ovaj tip prevare postoji u manje razvijenim gradovima. Ulaziš u taksi za koji veruješ da je legalan i ne obraćaš pažnju da taksimetar recimo nije ni uključen. Ili je još neko u njemu, po principu “linijskog” taksija. Vozač ti deluje OK i uverljivo, a onda kreće prevara. Ili će te ojaditi sa računom ili će prvo sve ostale razvozati po gradu (obično lokalce koji znaju šta ti vozač priprema ali ih nije briga za to) a tebe na kraju, pa će ti papreno naplatiti turu.
Savet: Nikad ne ulazi u taksi bez dogovora o ceni. Ne bi bilo loše i da fotografišeš broj taksija ili registraciju, za svaki slučaj, ako bude bilo potrebno zbog policije.
Sumnjive menjačnice
Gotovo u svakom gradu Evrope, a o ostatku sveta da ne pričam, postoje menjačnice koje daju daleko nepovoljniji kurs. Čak i da je on u domenu prihvatljivog, ni ne znaš da će te radnik prevariti uzimajući ti prilikom razmene novca neverovatno visoku proviziju.
Savet: U bilo koju menjačnicu da ulaziš (mada je u manje razvijenim sredinama bolje da ideš u banku) odmah pitaj postoji li provizija i koliki je kurs.
Suveniri bez vrednosti
Na Mediteranu, kao i u Africi i Aziji većina prodavaca zarađuju za hleb prodajom suvenira. Dosta je onih koji preteruju s cenama pa je s njima zahvalno cenkati se. Međutim, postoje i oni koji ti prodaju neku lažnu relikviju ili “suvi kvalitet” odeće ili obuće za koju se posle ispostavi da ne vredi ni dinar. Potrošiš ozbiljan novac na katastrofu i osećaš se potpuno prevarenim/om.
Savet: Ne preteruj na odmoru sa velikim kupovinama na ulici. Skocentriši se na ono što ti je najzanimljivije i to što spaziš, poredi sa drugim prodavnicama. Ako uočiš da je svuda slična cena – to je to. Ako kupuješ odeću ili obuću, ne očekuj veliki kvalitet jer je to na ulici nemoguće dobiti.
"Daj šta daš"
Beži od ovakvih prodavaca! U pojedinim mestima prevaranti na ulici mamiće te svim i svačim – od crtanja portreta, do degustacije hrane i pića, pa sve do igara ili držanja životinja u rukama. Kad ih pitaš na početku koliko će te to zadovoljstvo koštati, kažu ti:
“Koliko ti hoćeš. Koliko mi daš biće dovoljno”. Na kraju ti naplate uslugu 5 puta više od onog što je razumno ili te ako ih odbiješ progone na ulici, dobacuju, pa čak i prete da će saznati u kom si hotelu.
Savet: Nikad ne prihvataj ništa bez dogovorene cene. Svi su ulični prodavci ušemljeni i dobro se međusobno znaju. Ako probaš da eskiviraš cenu koju ti oni na kraju odrede, zaista postoji mogućnost da će te posle pratiti i pretvoriti ti odmor u pakao.